ملاحم و فتن آخرالزمان

جلسه یازدهم

متن گزیده ی سلسله مباحث

«ملاحم و فتن آخر الزمان» 

آیت الله نظری منفرد

 

 

 

 

حضرت امیر المومنین می فرماید: «بليت في حرب الجمل بأشد الخلق شجاعة و أكثر الخلق ثروة و بذلا و أعظم الخلق في الخلق طاعة و أوفى الخلق كيدا و تكثرا بليت بالزبير لم يرد وجهه قط و بيعلى بن منية يحمل المال على الإبل الكثيرة و يعطي كل رجل ثلاثين دينارا و فرسا على أن يقاتلني و بعائشة ما قالت قط بيدها هكذا إلا و اتبعها الناس و بطلحة لا يدرك غوره‏ و لا يطال مكره»

من در جنگ جمل مبتلا شدم به شجاع ترین مردم که زبیر بود و ثروتمندترین مردم که یعلی بن منیه بود و هزینه های جنگ را پرداخت می کرد و به عایشه که هر حرفی می زد مردم از او تبعیت میکردند.

یکی از کسانی که فریب انتساب عایشه به رسول خدا را نخورد، زید بن صوحان است.

این شخص به اندازه موقعیت اجتماعی داشت که عایشه نامه ای برای او فرستاد و خطاب کرد از عایشه به پسرم زید بن صوحان و در ادامه گفت: مردم را از اطراف علی بن ابی طالب پراکنده کن و به ما ملحق شو یا در خانه ات بنشین!

ایشان بعد از دریافت نامه بلافاصله جواب داد:

أُمِرَتْ بِأَمْرٍ وَ أُمْرِنَا بِغَيْرِهِ فَرَكِبَتْ مَا أُمِرْنَا بِهِ وَ أَمَرَتْنَا أَنْ نَرْكَبَ مَا أُمِرَتْ هِيَ بِهِ أُمِرَتْ أَنْ تَقِرَّ فِي بَيْتِهَا وَ أُمِرْنَا أَنْ نُقَاتِلَ حَتَّى لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَ السَّلَامُ.

شما مرا امر به چیزی کردی خلاف آنچه من مامور به آن هستم و تو کاری را میکنی برخلاف آنچه به آن امر شده ای! یعنی ما امر به جهاد شدیم و تو میگویی در خانه ات بنشین و خداوند به تو امر کرده است که در خانه ات بنشین اما تو فتنه به پا کرده ای!

زید بن صوحان در روز جنگ جمل به امیرالمومنین گفت من ظاهرا امروز کشته می شوم! حضرت فرمودند: چرا؟ گفت: پیامبر صلی الله علیه و آله به من بشارت داده بود که بعضی از اعضای بدنت زودتر از تو وارد بهشت می شوند و من در یکی از جنگ ها انگشتانم را از دست دادم.

دیشب در خواب دیدم دستانم از آسمان می گویند نزد ما بیا!

لطفا مرا با لباس و بدن خون آلود دفن کنید که فردای قیامت دادخواهی کنم!

یکی از طرفداران عایشه در جنگ جمل عمرو بن یثربی است که زید را به شهادت رساند و عمار به جنگ او را رفت و او را مجروح کرد و نزد امیرمومنان آورد.

او به حضرت گفت: مرا به قتل نرسان من به لشگر شما ملحق می شوم! حضرت فرمودند: خیر. گفت: پس نزدیک بیایید تا چیزی در گوش شما بگویم. حضرت فرمودند: تو سرکش و عصیان کار هستی! رسول خدا نام افراد متمرد را به من خبر داد و تو را در زمره آنها شمرد.

راه نجات از فتنه ها، قرآن و اهل بیت است؛ لذا شخصی مثل زید بن صوحان فریب انتساب عایشه به رسول خدا صلی الله علیه و آله را نخورد.