ملاحم و فتن آخرالزمان

جلسه دهم

متن گزیده ی سلسله مباحث

«ملاحم و فتن آخر الزمان» 

آیت الله نظری منفرد

 

 

 

 

یکی از اخبار ملاحم، کلام حضرت امیر المومنین قبل از شروع جنگ جمل است:

«إی و الله ليقتلن‏ ثلثهم‏ و ليهربن ثلثهم و ليتوبن ثلثهم و إنها التي تنبحها كلاب الحوأب و إنهما ليعلمان أنهما مخطئان و رب عالم قتله جهله و معه علمه لا ينفعه‏»

«به خدا قسم ثلث افرادی که به جنگ می آیند، کشته می شوند و ثلث آنها فرار می کنند و ثلث آنها توبه می کنند و طلحه و زبیر میدانند که راه خطا را پیش گرفته اند. چه بسیار انسان عالمی که جهل و نادانی اش موجب قتل او می شود و علم او سودی برایش ندارد»

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که چگونه سران فتنه جمل توانستند چنین جمعیتی را به جنگ با امیرالمومنین بیاورند که طبق نقلی فقط شانزده هزار نفر در این جنگ کشته شدند!

گاهی معادلاتی را که انسان بر اساس اندیشه و خرد انجام می دهد، امور مختلفی تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از آنها این است که انسان شخصی را بخاطر انتساب به فرد بزرگواری که مصون از خطا و اشتباه بوده است، مصون از خطا بداند.

قرآن کریم هم برای رفع این توهم میفرماید:

«ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كانَتا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَيْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ يُغْنِيا عَنْهُما مِنَ اللَّهِ شَيْئاً وَ قيلَ ادْخُلاَ النَّارَ مَعَ الدَّاخِلين‏»

«خداوند براى كسانى كه كفر ورزيده‏اند زن نوح و زن لوط را مثل زده كه در تحت (زوجيت) دو بنده صالح از بندگان ما بودند، پس به شوهرانشان (به واسطه نفاق) خيانت كردند… »

یکی از مسائلی که در برافروخته شدن آتش جنگ جمل موثر بود، انتساب عایشه به رسول خدا صلی الله علیه و آله است. تا جایی که عده ای سرگین شتر عایشه را برمیداشتند و میگفتند سرگین شتر مادرمان از مشک خوشبوتر است.

عبدالله بن جندب می گوید بعد از شهادت امیرالمومنین در سفری که به مدینه داشتم، به ملاقات عایشه رفتم. پرسید در جنگ جمل حضور داشتی؟ گفتم بله گفت: شخصی از اصحاب علی بن ابی طالب در جمل چنین شعری میخواند:

«يا أمنا أعق أم نعلم‏… من مادری مثل تو عاق ندیدم در حالی که مادر از فرزندانش پرستاری می کند»

آیا او را میشناسی؟ گفتم بله او پسر عموی من بود. پرسید: چه شد؟ گفتم: با یکی از طرفداران تو درگیر شد و آنقدر یکدیگر را زدند که هر دو کشته شدند.

عایشه گریه کرد و گفت: کاش بیست سال قبل از این ماجرا مرده بودم!

یکی از کسانی که فریب انتساب عایشه را خورد، قاضی بصره بود.

طلحه و زبیر هر چه تلاش کردند او را با خودشان همراه کنند، اثری نداشت. هنگامی که عایشه به ملاقات او رفت، ایشان برای استقبال از عایشه، مهار ناقه او را گرفت. عایشه گفت آیا نمیخواهی در قیامت هم مهار ناقه مرا بگیری و با هم وارد بهشت شویم؟ او با همین جمله به جنگ با امیرالمومنین آمد و در میدان جنگ در حالی که مهار ناقه عایشه به دستش بود، کشته شد.

انتساب به رسول خدا صلی الله علیه و آله برای عایشه سودی نداشت اما در وصف حضرت خدیجه سلام الله علیها همین بس که عامه و خاصه نقل کرده اند:

«بهترین زنان عالم چهار نفر هستند: مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه؛ که فاطمه افضل آنهاست!»